İşletmeler Arası Pazarlama’nın (B2B) Önemi

İşletmeler Arası Pazarlama Nedir, Avantajları nelerdir ve Yeni Pazarda nasıl işinize yarar İşletmeler Arası (B2B) Pazarlama Nedir?


İngilizcesi “Business to Business” ın baş harflerini ifade eden B2B, bir firmadan diğer bir firmaya yapılan iş modelidir. B2C yani (business to customer) şirketten direkt müşteriye ürün yada hizmet satmaktan farklı olarak, iki şirketin birbirleri arasında yaptığı ticareti anlatır.
B2B’nin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?


Şirketlere satış yapmak (B2B) direkt olarak müşteriye satış (B2C) yapmaktan farklıdır. Satış süreci uzun ve konuşmanız gereken kişi sayısı çoğunlukla daha fazladır. Bunun yanında şirketler alım yaparken duygularına göre değil, fiyatlara, verilere ve katma değere bakarak karar verirler. Bu durum ürününüzün rekabetçi yönleriyle her pazarda var olmasına olanak sağlar.


Birçok şirket toptan alım-satım yapabilmek ve satış operasyonlarını küçük tutmak adına B2B iş yapmayı tercih eder. B2B iş modelinin diğer avantajları, uzun süreli iş ilişkileri kurabilmek ve karmaşık müşteri duygularını çözmek yerine ürününüzün güçlü yönlerine zaman ayırmaya olanak sağlamasıdır.
Yeni bir Pazar’da B2B Çalışmanın Önemi:


Yeni bir pazara girişte markanızın ve şirketinizin bilinirliği azdır. Bu durum ürünüzü direkt olarak müşteriye sunmanızı epeyce zorlaştırır ve başarılı olma ihtimallerinizi düşürür.


İzlenebilecek en iyi strateji, aynı sektörde faaliyet gösteren iyi bağlantılı acentelere, dağıtım kanalları yaygınlaşmış distribütörlere veya sektörün büyük toptancılarına ulaşmanız olacaktır.

Bu süreçte yeni pazarda faaliyet gösteren ve pazarın kültürel, sosyal ve ekonomik yapısına hakim danışmanlık hizmeti veren firmalarla veya kişilerle çalışmanız size büyük avantaj saülayacaktır.
Levene Danışmanlık, Türk Firmaları için İngiltere’de B2B pazarlama danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. Ürününüzü iyi bir strateji, net hedefler, profesyonel çalışma arkadaşları ve güçlü iş ortaklarıyla ingiltere pazarına sokmak istiyorsanız, sitemizi ziyaret edebilir yada bize e-mail yoluyla ulaşabilirsiniz.23 views0 comments