Türk – İngiliz Ticaret İlişkilerinde ALTIN ÇAĞ Yaşanıyor: Neden Ingiltere’de YATIRIM yapmalısınız?

Neden herkes İngiltere'ye yatırım yapıyor? Yurt Dışı Marka Yatırımı İçin Neden İngiltere’yi Tercih Etmelisiniz?


Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerde zaman zaman yıkıcı dalgalanmalar yaşanabilir, ithalat-ihracat dengesini iyi kuramamış, para birimi dolar karşısında zayıf ekonomiler için bu kırılgan konum çok doğaldır. Siyasal istikrarsızlık, cari açık ve kurdaki dalgalanmalar yatırımdan yani kendi parasından para kazanamayan, kendi üretimini yapamayan firmaları son derece negatif etkilemektedir. Bunun yanında yurt dışı pazarlar her daim yeni fırsatlar sunar, Bu tarz krizlerden en az etkilenen Türk firmaları yatırımlarını farklı farklı ülkelere bölüştürerek bütün yumurtaları tek bir sepete koymayanlardır, çünkü riski dağıtırlar. Bu sayede bir sepetteki yumurtalar kırıldığından, diğer sepetinizdeki yumurtalarınızla yola devam edebilirsiniz.

NEDEN İNGİLTERE?


Birleşik Krallık (İngiltere, İskoçya, Galler, Kuzey Irlanda), yatırımcılara bir çok avantaj sunan gelişmiş ve büyüme oranı yüksek bir pazardır. Dünya’nın her yerine ulaşım kolaylığı sunan, dil kolaylığı ve Londra gibi kültür başkenti sayılan şehirleriyle uzun yıllardır global şirketlerin ilk duraklarından biri olmuştur.


2018 yılı itibariyle Türkiye’den en çok dış yatırım alan ülke, Amerika ve Almanya’yı geride bırakan İngiltere olmuştur. Başka bir deyişle İngiltere-Türkiye Ticaret ilişkisi “Altın Çağını” yaşamaktadır.


REF: https://www.deik.org.tr/basin-aciklamalari-turkiye-ingiltere-ekonomik-iliskileri-ivme-kazaniyor-3


Türkiye’nin, AB-Gümrük birliğinde olması, İngiltere’deki Türk iş adamlarının başarılı yatırımları ve son dönemdeki ‘Brexit’ karmaşasının fırsatlar doğuracağına dair düşünce, her geçen gün daha fazla Türk işletmesinin İngiltere’de yatırım yapmasına yol açmaktadır.


2014 yılında İngiltere’yle aramızdaki ithalat – ihracat dengesinde 4 Milyar Dolarlık bir açık bulunmaktaydı. 2019 yılında bu açık biraz azalmış olsa da, LEVENE DANIŞMANLIK olarak bizler türk şirketlerini ingiltere’ye taşımayı ve hem ülkemize hem de türk şirketlerinin bu açık pazardan faydalanması adına danışmanlık işlerimize son gaz devam etmekteyiz.


Gelin İngiletere’de yatırım sizler için hazırladığımız yatrırım rehberine bir göz atalım;


· İşinizi şimdi İngiltere'ye getirin:

İngiltere, 65 milyon potansiyel tüketiciye sahip ve dünyadaki en büyük 5. ekonomi.


Aynı zamanda:

- Diğer Avrupa ülkelerinden daha fazla yabancı yatırım çekmekte.

- Dünya Bankası'na göre iş yapmak için en kolay Avrupa ülkesi.


· Mevcut yüksek potansiyelli yatırım fırsatlarını keşfedin

İngiltere aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda hazır fırsatlar sunmakta:

- İngiltere demiryolu altyapısı

- Yüksek verimli gıda üretimi

- Ekstra-Hafif yapı imalatı


· Çok yetenekli bir işgücüne erişin

İngiltere'de iş kurmanız size dünyanın en iyi iş gücüne erişim sunar:

- Yenilikçi bir işgücü - İngiltere G20 Küresel İnovasyon Endeksi'nde 2. sırada

- Dünyanın en iyi 10 üniversitesinin 4'ünden mezunlar

- Batı Avrupa’da derece veya eşdeğeri eğitim almış insanların en büyük oranı


· Düşük işletme maliyetlerinden yararlanın

İngiltere'deki İşletmeler:

- G20’de en düşük kurumlar vergisini ödemek (19%)

- Almanya, Fransa ve İtalya'daki işletmelere göre işgücü maliyetlerinin düşmesi

- Araştırma ve geliştirme maliyetlerinde% 230 vergi indirimi alabilme.


Endüstriler:

Ingiltere Hükümeti aşağıda sıralanan alanlar hakkında detaylı bilgi sunmakta. Bazı sektörler devlet hibe - teşviklerinden yararlanabilirken, bazıları da olgunlaşmış sektördeki ulaşım ağları ve başka tür desteklerden yararlanabiliyor.


Detaylı bilgi almak için bize info@leveneconsulting.co.uk adresinden yazabilirsiniz.NASIL BAŞLAYABILIRSINIZ?


Şimdi İngiltere'de yatırım yapma zamanı. İşinizi büyütmeye hazırsanız, bu adımları planlayabilirsiniz.


İngiltere vizesi için Başvuru

Avrupa Ekonomik Bölgesi dışından bir kimsenin, Birleşik Krallık'ta çalışmak veya ziyaret etmek için başvuruda bulunması gerekmektedir.

Vize Türleri https://www.gov.uk/browse/visas-immigration adresinden incelenebilir.

Girişimci Vizesi / Yatirimci Vizesi / Tier 2 Çalışan Vizesi gibi vize türlerinden iş kurarken yararlanabilirsiniz.


İngiltere'de iş için bir üs oluşturmak

İngiltere, basit bir planlama sürecine, lokasyon bazlı çeşitli avantajlara ve işlerin büyümesine yardımcı olan teşviklere sahiptir.


Birleşik Krallık, ticari amaçlarla kiralama için geniş bir mülk yelpazesine sahiptir.

Küçük şirketler ve girişimciler sıklıkla hizmet verilen ofisleri (Virtual or Shared Office), altyapı (internet erişimi gibi) ve kira sözleşmesi süreleri bakımından sundukları esneklikten yararlanmayı tercih ederler.


Daha büyük şirketler, binaları inşa etmek, genişletmek veya değiştirmek isteyebilir. İngiltere, basit bir planlama sürecine ve inşaat ruhsatı almak için Avrupa'nın en etkili prosedürlerinden birine sahiptir. Yerel planlama yetkilileri, planlama başvurularının neredeyse %90'ını onaylar ve %75'i 3 ay içinde tamamlanır.


İş kümeleri

Aynı veya tamamlayıcı endüstrilerdeki işletmeler, genellikle Birleşik Krallık'taki mükemmeliyet ve yenilik merkezleri olarak iş kümelerinde bir arada bulunurlar.


Kurumsal Bölgeler

Kurumsal Alanlar, Birleşik Krallık'ta işletmelerin kurulmasına ve genişlemesine yardımcı olmak için geniş bir destek yelpazesi sunar. İngiltere ve Galler'de 50'den fazla varolan veya planlanan bölge vardır, İskoçya'da 16 İşletme Alanı bulunmaktadır.


İngiltere'deki operasyonlarınız için kalifiye işçi kiralama

İngiltere, dünya standartlarında bir yetenek ve esnek iş yasalarına sahiptir. Ayrıca, esnek bir vize sistemi ile çalışanları diğer ülkelerden İngiltere'ye getirebilirsiniz.


İngiltere'de bir iş bankası hesabı açın

Bu, işletmenizin döviz ücreti ödemeden İngiltere’de ödeme yapmasını ve almasını sağlar. Ayrıca işlemlerinizi takip en gelişmiş bankacılık hizmetleriyle takip edebilirsiniz.


İngiltere'de bir şirket kurmak

Yalnızca 24 saat içinde çevrimiçi bir limited şirket kurabilir ya da mevcut şirketinizin bir şubesini 4 hafta içinde kaydedebilirsiniz.


İngiltere vergi ve teşviklerini anlayın

Dünya Bankası'na göre, İngiltere'nin dünyada iş yapmanın en kolay 7. yeri olmasına yardım eden basit ve net yasaları vardır.


İngiltere'de işletme vergileri

Bir İngiltere şubesi veya ofisi olan herhangi bir şirket, şirketin karı üzerinden UK Corporation Vergisini (Kurumlar vergisi) ödemek zorundadır. Mevcut Kurumlar Vergisi oranı % 19'dur - 2020'de % 17'ye düşecektir. Mevcut % 19'luk oranla, Birleşik Krallık G20'de en düşük kurumlar vergisi oranına sahiptir.


Satış vergisi

Mal ve hizmetlerde Katma Değer Vergisi (KDV) tahsil edilmeli ve ödenmelidir. Bazı istisnalar olmasına rağmen, Birleşik Krallık KDV % 20 olarak tahsil edilir. Mal veya hizmet satan İngiltere'deki işletmeler satışlardan KDV'yi alırlar ve KDV'ye kayıtlı olan müşteriler ödenen KDV'yi geri kazanabilirler.


İthalat vergisi

AB üyesi olmayan ülkelerden İngiltere'ye (ve diğer AB ülkelerine) yapılan ithalat, mallara uygulanan ithalat vergisine tabidir. Türkiye gümrük birliğinde bulunmasından ötürü birçok üründe eksta vergilendirmeye tabi değildir. KDV oranına gelirsek yukarıda belirttiğimiz gibi şu anda %20 oranındadır. Aşağıdaki linkten Brexit sonrası değişecek durumlar için Ticaret Bakanlığının yazısına ulaşabilirsiniz.


Detaylı Bilgi için:

https://ticaret.gov.tr/yurtdisi-teskilati/avrupa/ingiltere/ulke-profili/dis-ticaret-politikasi-ve-vergiler


Yazımızda sizlere İngiletere’nin hatrı sayılır ticari avantajlarından bahsettik, detaylı bilgi ve sorularınız için bize yazabilirsiniz.


E-mail: info@leveneconsulting.co.uk

website: www.leveneconsulting.com
212 views0 comments